Zapalenie pęcherza moczowego to jedno z najczęstszych schorzeń kobiecych. Choć zaczyna się niewinnie, potrafi być nieprzyjemne.
Wystarczy jednorazowy kontakt z bakteriami Escherichia coli1, do tego niewielki spadek odporności, i może dojść do infekcji w obrębie dróg moczowych. Szacuje się, że pierwsze objawy zapalenia pęcherza pojawiają się po kilku godzinach od zakażenia. Po czym szybko pojawiają się kolejne, a infekcja przybiera na sile. Oto jej 6 najczęstszych objawów2:
1. Lekkie pieczenie i kłucie
Pierwszym objawem zapalenia pęcherza niemal zawsze jest lekkie pieczenie i kłucie towarzyszące oddawaniu moczu. To pojedyncze (jeszcze) bakterie kałowe, najczęściej pałeczki okrężnicy (E. coli), zaczynają przyczepiać się do ścianek pęcherza. Jeśli nie zareagujemy od razu, zaczną się namnażać.
Uwaga: Ból, pieczenie, swędzenie podczas korzystania z toalety może manifestować się nie tylko zapalenie pęcherza, ale i inne choroby. Na przykład infekcja cewki moczowej. Dolegliwość ta zwykle ma inne źródło niż bakterie kałowe. W 90 proc. przypadków przenoszona jest drogą płciową, wywołują ją dwoinki rzeżączki lub chlamydia. Swędzeniem i pieczeniem może też manifestować się zapalenie pochwy, najczęściej na tle grzybiczym. Wtedy dodatkowo występują upławy i ból podczas stosunku płciowego. Wówczas wskazany będzie odmienny sposób postępowania niż w przypadku wspomagającego leczenia zapalenia pęcherza moczowego.
2. Parcie na pęcherz
To bodaj najbardziej charakterystyczna oznaka infekcji dróg moczowych: potrzeba częstego oddawania moczu. Wbrew pozorom to zdrowy objaw, tak działa prawidłowo funkcjonujący organizm: stara się wypchnąć namnażające się w nim patogeny. Nie jest to łatwe, bo mikcja przy zakażeniach pęcherza jest zwykle bardzo skąpa. Warto więc sobie pomagać i wypijać spore ilości płynów, żeby drogi moczowe „wymywać” od środka. Najlepiej pić wodę, w szczególności z dodatkiem substancji, które utrudniają osadzanie się bakterii na błonach śluzowych pęcherza. Takie właściwości ma np. D-mannoza, naturalny monosacharyd, stosowany zapobiegawczo w ograniczaniu stanów zapalnych3.
3. Ból podczas oddawania moczu
Gdy do potrzeby częstego korzystania z toalety dochodzi ból, bolesne kłucie podczas mikcji, to znak, że infekcja weszła w stadium zaawansowania. Bakterii w pęcherzu moczowym jest już całkiem sporo i coraz gęściej oblepiają jego śluzówki.
4. Zmiana koloru moczu
Mocz zdrowej, dobrze nawodnionej osoby ma jasny, słomkowy kolor. Zmiana jego barwy zawsze powinna zwrócić naszą uwagę. Gdy ciemnieje, mętnieje i zaczyna mieć nieprzyjemny zapach, to znak, że infekcja jest rozległa. Za ciemnożółty, a nawet czerwonawy kolor moczu mogą zaś odpowiadać niewielkie ilości krwi, pochodzącej z podrażnionych ścianek pęcherza.
5. Ból podbrzusza
Nasilony stan zapalny w obrębie dróg moczowych może też przejawiać się bólem na wysokości spojenia łonowego. Ból zwykle jest niezbyt nasilony, tępy i zmienia się w zależności od wypełnienia pęcherza.
6. Podwyższona temperatura ciała i ból pleców
Jeżeli po kilku dniach od wystąpienia powyższych objawów pojawi się gorączka, czasem także nudności i wymioty, do tego czujemy ból po jednej lub obu stronach dołu pleców, możemy podejrzewać rozprzestrzenienie się infekcji do nerek. To stadium może być niebezpieczne i wymaga pilnej konsultacji medycznej.
Objawy zapalenia pęcherza u małych dzieci
Objawy zapalenia pęcherza u małych dzieci W przypadku bardzo małych dzieci zakażenie układu moczowego może mieć ostrzejszy i szybszy przebieg. Zwykle objawia się gorączką, rozdrażnieniem, brakiem apetytu, bólem brzucha i wymiotami. Małe dzieci z chorym pęcherzem mogą też częściej się moczyć, nawet tuż po zgłoszeniu potrzeby oddania moczu4.
1Przew Lek 2008; 4: 71-77
2Foxman B. Nat. Rev. Urol. 7, 653–660 (2010)
3Zapalenie pęcherza | Zapalenie pęcherza objawy (medicover.pl)
4Bochniewska V, Goszczyk A, Jung A. Zakażenie układu moczowego u dzieci. Pediatr Med Rodz 2006; 2(1): 30–37.
5 W zakażeniu układu moczowego, wg danych ilościowych IQVIA w krajach, w których wprowadzona jest FEMANNOSE®N (FR, DE, BE, NL, AT, PL, CH).
6 Badanie konsumenckie YouGov study – satysfakcji pacjentek, CH & DE 2019, badanie dostępne na życzenie